Olympijský velodrom v Riu de Janeiru je od středy dějištěm dráhového Mistrovství světa handicapovaných cyklistů. Českou republiku reprezentuje jediný zástupce, závodník Favoritu Brno a člen České asociace tělesně handicapovaných cyklistů, Ivo Koblasa. V prvním závodě na 3000 metrů dojel na devátém místě.

Ivo Koblasa

  • Vicemistr světa
  • Český paralympijský reprezentant, cyklista
  • MS dráha: 3 x bronz
  • MS silnice: 1 x stříbro, 1 x bronz

Koblasa, závodící v kategorii C2 bude startovat v těchto disciplínách: stíhací závod na 3000 m, scratch a závod na 1000 metrů ve kterém získal v minulém roce světový bronz. V Riu Iva doprovází zkušená dvojice dráhových trenérů, Jaroslav Bláha a Lukáš Thun.

„Reprezentační tým handicapovaných cyklistů prodělává, po ukončení kariéry Jiřího Ježka generační obměnu, která může trvat i několik let. Ivo je tak v současné době jediným českým handicapovaným cyklistou, který je schopen konkurovat světové špičce v kategoriích stojících cyklistů a pevně věřím, že se mu podaří nejenom znovu bojovat o některou z medailí, ale moc bych mu přál duhový trikot mistra světa, který mu doposud ve sbírce úspěchů chybí. Talent i výkonnostní parametry na to má.“ doplňuje šéftrenér cyklistické reprezentace tělesně handicapovaných cyklistů, Viktor Zapletal.

Rio de Janeiro se pořadatelstvím dráhového mistrovství světa handicapovaných cyklistů snaží naplnit své prohlášení a představy o následném využití olympijských a paralympijských sportovišť.

V případě velodromu v Riu, který je nádhernou, moderní stavbou to rozhodně ale nebylo jednoduché. Velodrom totiž v uplynulých 12 měsících hned 2x (!) vyhořel. Brazilcům se ovšem jejich záměr podařilo realizovat, za což si zaslouží respekt.

Foto: ©Marco Antonio Teixeira

V prvním závodě dojel Koblasa devátý

V prvním ze tří závodů Ivo Koblasa obsadil deváté místo ve stíhacím závodě jednotlivců na 3000 metrů časem 3:57:983. Závod kategorie C2 vyhrál kanadský závodník Tristen Chernove.

„Ivo je bohužel ve stíhačce slabší, před odjezdem prodělal chřipku“ informuje z olympijského velodromu trenér Lukáš Thun a dodává, „ale uvidíme jak zvládne zítra svou disciplínu 1 kilometr a také rozjížďku scratche, kde by běl být poměrně silný“

 Výsledky ZDE