Její jméno se v posledních dnech učí vyslovovat celý sportovní svět. Po posledním velkém úspěchu závodnice Ester Ledecké si většina fanoušků u obrazovek začala klást otázku: Je něco, co ta holka neumí? Pražská rodačka totiž za svou silnější disciplínu považuje snowboard, ve kterém ji jízda v Koreji teprve čeká. A vůbec špatné to není ani na akademickém poli.

Na snowboardu sice jezdí za Duklu Liberec a lyžařsky vyrostla ve Špindlerově Mlýně, doma je ale Ester Ledecká v Praze. Vystudovala zde gymnázium v Kodaňské ulici a poté se rozhodla pro navazující studium na  Vysoké škole finanční a správní, obor marketingová komunikace. Protože jako jedna z mála vrcholových sportovců dokázala skloubit studium na vysoké škole a sportovní kariéru, získala v květnu roku 2017 Cenu Mattea Baumgartena.

Cena se uděluje od roku 1996, kdy velká lyžařská naděje Matteo Baumgarten tragicky zahynul při autonehodě. Kromě toho, že byl velmi nadaným sportovcem, výrazně se věnoval i studiu. Právě to inspirovalo jeho rodinu, aby projevila uznání těm, kteří sdílejí jeho životní cestu. Cenu Matteo Baumgartnera jako první z českých lyžařů získala Karolína Šedová, a to v sezóně 1999/2000. Šedová se po zranění zúčastnila Zimní Univerziády 1999 na Slovensku, kde získala bronzovou medaili za super-G. Spolu se studijními výsledky jí to vyneslo na zisk této prestižní ceny.

„Tohle ocenění podporuje zdravý vývoj sportovců. Nejen že se zaměřuje na jejich profesionální kariéry, ale také se dívá na výplň jejich času po závodech,“ uvedl Gian Franco Kasper, prezident FIS (mezinárodní lyžařská federace).

Ledecká absolvovala během své krátké kariéry zatím jen devět závodů Světového poháru a jejím nejlepším umístěním byla 19. příčka. Díky svému původu, úžasu při dojetí do cíle ve svém životním závodě a nálepce obojživelníka ve dvou sportech se stává z brzy třiadvacetileté  závodnice nový fenomén. BBC označilo vítězství Ledecké za „jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob“.

Kvalifikace paralelního obřího slalomu (snowboard), ve kterém Ledecká v této sezoně dominuje a pět ze šesti startů proměnila v triumf, je na programu ve čtvrtek 22. února. Soutěžní vyřazovací jízdy se pojedou netradičně až o dva dny později, v sobotu 24. února.

Video ze životního závodu Ester Ledecké:

https://www.facebook.com/RTEsport/videos/10155610722248579/