Obvykle běhá po trati se vzduchovkou na zádech, je dokonce mistrem republiky v biatlonu. Jenže na Zimní olympiádě dětí a mládeže Jiří Blaha závodil beze zbraně, zato s mapou. Na jeho hlavní sport ho totiž nenominovali. Ale i v orientačním běhu si vybojoval zlato, kterým oslavil čtrnácté narozeniny.

Jak se vůbec stane, že domácí šampion v biatlonu za rok 2017 musí vzít za vděk závodem v lyžařském orientačním běhu?

 „V našem ročníku je nás v klubu asi šest dobrých. Navíc jsem teď nestřílel moc dobře, takže jsem se prostě nevešel do nominace. Z toho důvodu jsem šel na lyžařský orientační běh,“ vysvětloval.

A vyhrál i ten, na trati, kterou poznamenalo teplé počasí kolem osmi stupňů, doběhl první s náskokem 14 vteřin. „Trať byla dobrá. Trošku se to bořilo, ale čekal jsem to horší.“

Autor fotografií: Antonín Zerzán

Přitom orientační běh vůbec netrénuje. „Jenom občas koukám na nějaké mapy lyžařského orienťáku a tuhle sezónu jsem jel dva závody.“  Zato biatlon a k tomu fotbal trénuje čtyřikrát týdně.

Proto je i o víkendu skoro vždycky pryč. Jak při takovém zápřahu zvládá školu? „Školu musím sportu trochu obětovat. Ale dá se to zvládat v rámci možností. Tréninky mám většinou až pozdě odpoledne, a tak mi zbývá i čas na další aktivity.“

Sport je však na prvním místě a už má za sebou první velké úspěchy. Domácí titul, teď zlato na Olympiádě dětí a mládeže.

„Olympiáda je mnohem větší akce a je to větší prestiž,“ poznamenal mladý závodník.

 

Autor: Stanislava Wolfová – členka programu Mladí novináři na ODM 2018