Velký úspěch pro celý Český tenis. Do Mezinárodní tenisové Síně slávy vstoupí již osmý Čech – do elitní společnosti tenisových legend bude uvedena Helena Suková, čtrnáctinásobná vítězka grandslamové čtyřhry, olympijská medailistka a světová jednička.

„Je neskutečné, že se to povedlo. Nominovaná už jsem byla potřetí a nevěřila jsem, že se to povede,“ neskrývala radost Helena Suková.

Slavnostní oznámení se uskuteční v Melbourne na hlavním kurtu Australian Open – ve slavné aréně Roda Lavera. Oficiální ceremoniál se ale odehraje až 21. července v sídle Síně slávy v americkém státu Rhode Island. Společně se Sukovou rozšíří řady tenistů někdejší německá světová dvojka mezi muži Michael Stich.

Připojí se tak k elitní společnosti 250 tenistů světové historie z 23 národů. Dalšími českými rodáky jsou nedávno zesnulá Jana Novotná, Hana Mandlíková, Martina Navrátilová, Jan Kodeš, Jaroslav Drobný, Karel Koželuh a Ivan Lendl.

Helena Suková byla během své kariéry skvělou singlistkou, čtyřikrát byla v grandslamovém finále a v singlovém žebříčku se dostala až na čtvrté místo. Obratem v semifinále Australian Open 1984 připravila Martinu Navrátilovou o zisk čistého Grandslamu, zároveň ukončila její sérii 74 výher v řadě.

Do historie se ale zapsala především deblovými úspěchy. 68 týdnů byla světovou jedničkou ve čtyřhře. S Němkou Kohdeovou-Kilschovou, Janou Novotnou, Arantxou Sánchezovou Vicariovou a Martinou Hingisovou vyhrála v letech 1985 – 1996 devět deblových titulů. S bratrem Cyrilem a Australanem Toddem Woodbridgem přidala pět titulů v mixu.

Foto: ČTK, Martina Navrátilová a Helena Suková