O tři plavce více než loni se v úterý účastnilo nejstarší otužilecké akce u nás. 369 účastníků 71. ročníku memoriálu Alfreda Nikodéma sledovaly stovky diváků z mostu Legií a Masarykova nábřeží. Stejně jako loni zvítězila nejmladší česká přemožitelka kanálu La Manche Lenka Štěrbová.

Teplota vzduchu byla jeden stupeň pod nulou a teplota vody 4,5 stupně. Závodníci startovali ze severního cípu Slovanského ostrova a jako každoročně byly připraveny tři tratě. Nejdelší byla měřená soutěž na 750 metrů, kondiční plavci mohli absolvovat buď 350, nebo 100 metrů.Nejkratší úsek plavala i nejstarší účastnice závodu, sedmaosmdesátiletá Božena Černá. Nejmladším účastníkem byl osmiletý Martin Chytil z Prahy.

Memoriál Alfreda Nikodéma, který se letos koná po jednasedmdesáté, je pojmenován po pražském zlatníkovi, který zpopularizoval sportovní otužování v tehdejším Československu; letos v březnu uplynulo 152 let od jeho narození.

Největší zimu zažili otužilci v roce 1946, kdy se mělo plavat u Železničního mostu. Byl ale pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

 

Foto: www.otuzilci-praha.cz