Projekt Českého olympijského výboru „Olympijské parky“ září na mezinárodní sportovní scéně – a již v únoru 2018 se v Brně a v Ostravě uskuteční jako Olympijský festival. „Mezinárodní olympijský výbor se inspiroval naším projektem a v jednotlivých evropských zemích ho do života uvádí jako Olympijský festival. Jsme rádi, že už pro hry v Pchjongčchangu bude Česká republika jeho součástí,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. Olympijský festival by měl proběhnout také ve Francii, Itálii a Slovinsku.

Před necelými čtyřmi lety, při příležitosti zimních her v Soči 2014, vyrostl první olympijský park v Praze – na Letné ho navštívilo 400 tisíc lidí. Do Rio-parků, které se v srpnu 2016 uskutečnily na Lipně, v Ostravě, Pardubicích a Plzni, přišel milion fanoušků. Tato čísla zaujala sportovní veřejnost, včetně Mezinárodního olympijského výboru, který nyní projekt pod značkou Olympijských festivalů zaštiťuje celosvětově za podpory Asociace národních olympijských výborů.

Cílem projektu je i nadále přitáhnout fanoušky k aktivnímu sportu, podpořit v nich zájem o zdravý životní styl a zároveň fandit českým reprezentantům, tentokrát v Koreji. Vedle jeho vizuálního propojení s olympijskými hrami, včetně podobizny maskota, bílého tygra Soohoranga, MOV zároveň garantuje mediální pokrytí Olympijských festivalů prostřednictvím svého kanálu: Olympic Channel. „Přesah projektu do zahraničí se tím dostane na zásadně vyšší úroveň,“ míní Roman Kumpošt, místopředseda ČOV pro zahraniční vztahy.

Foto: twitter.com 

Prioritou projektu je udržitelnost a dlouhodobá koncepce do budoucna. „Zároveň věříme, že centrální koordinace festivalů zaručuje vysokou kvalitu ve všech dějištích. Každý festival ale bude originální, ať už lokalitou nebo sportovišti, na kterých se v jednotlivých dějištích představí silné sporty v daných regionech,” dodává Jiří Kejval.

V Brně vyrostou sportoviště na Výstavišti v pavilonu Z a jeho okolí. „Město se rozhodlo, že zakoupí ledovou plochu, kterou pak bude využívat i v nadcházejících letech pro veřejnost,“ těší Kejvala následné využití. Po dohodě s Českými drahami budou do obou měst z Prahy jezdit každý den speciální vlaky. Jízdenka bude navíc platit jako vstupenka na Olympijský festival.