53. ročník ankety Král cyklistiky pořádané v PVA Expo Letňany ovládl třicetiletý dráhový cyklista Tomáš Bábek. Završil tak životní sezonu – český reprezentant získal v dubnu na mistrovství světa v Hongkongu stříbrnou medaili na kilometru s pevným startem a bronz v keirinu. Podmanil si i celkové hodnocení keirinu ve Světovém poháru 2016/17.

Bábek na trůnu vystřídal Jaroslava Kulhavého, který si ovšem nepohoršil nijak výrazně a bral druhé místo. Sezona tak pro legendu české cyklistiky skončila s hořkosladkou příchutí, stříbro bral na mistrovství světa i na loňské olympiádě v Riu.

Cesta na vrchol byla pro Tomáše Bábka trnitá, v roce 2011 do jeho života tragicky zasáhla dopravní nehoda, která ho na dlouhou dobu vyřadila z normálního života. Dokázal však, že se nevzdává a prestižním oceněním pro něj kariéra rozhodně nekončí. „Udělám vše pro to, abych získal medaili na Olympijských hrách 2020 v Tokiu,“ prohlašuje dráhový cyklista na svých webových stránkách.

Novinkou letošního vyhlášení bylo udělení ceny fair play, kterou převzal handicapovaný cyklistka Jiří Ježek. „Je to nejhezčí zakončení krásné sezony,“ řekl Ježek pro portál sport.idnes.cz. „I nadále ale budu součástí cyklistiky,“ dodal nejúspěšnějším český paralympijský cyklista historie, jenž letos ukončil závodní kariéru.